Новите правила на РЗ от 1 юли 2007 г.

Новите правила за структурата  и организацията на работната заплата

 

 До 1 юли Министерският Съвет трябва да приеме минималният размер на допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит и да определи на какъв период ще се изменя това допълнително трудово възнаграждение /месечно или на някакъв друг период от време/.

В Наредбата няма фиксиран размер на това допълнително трудово възнаграждение. Започна подписването на първите договори между Браншовите организации на работодателите и синдикатите и съответните организации. В повечето от случаите този минимален размер е определен на 0.6%.

 

Параграф 1 от ЗР на Наредбата преследва няколко цели, но една от целите е да запази получаваните размери на възнагражденията, които са получавали работниците и служителите към 1 юли 2007 г., и гласи, че допълнителното трудово възнаграждение се запазва и автоматично се пренася като процент и размер на допълнителното трудово възнаграждение и професионален опит на всички работници и служители, които работят, продължават да работят в предприятието, независимо от това на какви длъжности са работили.

Ако се назначават нови служители трябва да се определи новия размер на това допълнително трудово възнаграждение, съгласно чл. 12 от Наредбата.

Към дата 1 юли 2007 г. трябва да се изготвят допълнителни трудови споразумения, за да прехвърлите процента и размера на допълнителното трудово възнаграждение за прослужено време като процент и размер на новото допълнително трудово възнаграждение по трудов стаж и професионален опит.

 

Размерът може да се променя само ако се променя основната заплата на съответния работник или служител.

 

Въпрос: Изработването и приемането на Вътрешни правила за работна заплата право или задължение за работодателя е?

 

Отговор: Това е задължение на работодателя. Съгласно чл.22 от Наредбата работодателят се задължава да разработи вътрешни правила за организация на работната заплата. Ал.3 от този член обхваща задължителните елементи на правила, които трябва да присъстват във всяка една организация в България. Ал. 4 дава възможност по желание на работодателя да включи и други раздели във вътрешните правила за организация на работната заплата. В ал.1 на чл. 22 има една особеност: организацията на работната заплата в предприятието се регламентира във вътрешни правила за работната заплата, които са вътрешен акт на предприятието по смисъла на чл. 37 от Кодекса на труда, което ще рече, че работодателят трябва да покани ръководството на синдикалната организация в предприятието да присъстват в разработването на вътрешни правила.  Правилата се утвърждават от работодателя.

 

Въпрос: Какви са правните последици за работодателя в случай, че той не разработи и не приеме Вътрешни правила за работна заплата?

 

Отговор: Наредбата е част от трудовото законодателство на Р България и глобите и санкциите, налагани при неспазване на трудовото законодателство, са регламентирани в Кодекса на труда. Инспекцията по труда ще контролира прилагането на Наредбата във всички предприятия и места в България, където се осъществява трудова дейност.

 

Въпрос: Следва ли да се подпише анекс към индивидуалните трудови договори на работниците и служителите, които към момента на влизане в сила на наредбата се намират в трудово правоотношение със същия работодател, където да се определи конкретния размер на дължимото допълнително трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит?

 

Отговор:

Да. С всеки служител трябва да подпишете анекс към трудовия му договор, в който да определите, че той вече има друго ДТВ. Под внимание параграф 1 от Заключителните разпоредби на НСОРЗ.

 

 

Въпрос: Как следва да се тълкуват понятията „същата, сходна или със същия характер работа, длъжност или професия”? С какви документи ще се доказват?

 

Отговор:

 

Документи, служещи са доказване, са трудовата книжка, професионална характеристика, длъжностна характеристика, карти за оценка на работното място. Национално представените браншови и синдикални организации ще договарят условията за признаване на сходството. Примерен казус: На човек със стаж на адвокат, следва ли да се признае трудов стаж, ако той стане юрисконсулт в дадено предприятие? Отговорът е не, тъй като следва да се прави разлика между трудов и осигурителен стаж! Наредбата признава единствено и само придобит трудов стаж.

 





{START_COUNTER}